Az enyhe télnek a vadállományánál vannak kedvező és kedvezőtlen hatásai is. Az évszakhoz mérten az átlagosnál magasabb hőmérséklet miatt eddig kevesebb takarmányt igényeltek az állatok, de a vadászok a természetes táplálék mellett is gondoskodnak pótlásról. A ködös, párás, nyirkos idő ugyanakkor sok energiát felemészt az állatoknál.
A vad az évszázadok során ahhoz szokott hozzá, hogy télen hideg van és hó. Ezzel szemben most latyakos, sáros talajjal, itt-ott belvízzel találkoznak, és igyekeznek szárazabb földekre húzódni. Keresik a leginkább alkalmas élelemszerző- és búvóhelyeket.
A hótakaró hiánya és az enyhe idő miatt könnyebben hozzáférnek a vetésekhez, rügyekhez, ugyanakkor kiegészítő takarmányt helyeznek ki az etetőkbe a társaságok is.
Legfőként szálastakarmányt, csöves és szemes kukoricát biztosítanak az állatoknak. A nyalósó sem hiányozhat, mert a szervezet ásványianyag-tartalmát pótolni kell. A nagy hideg híján nem égetnek el annyi zsírt az állatok, mint más, hasonló naptári időszakban. Így ritkábban keresik fel az etetőket.
– A vadászati eredményekre is kihatott ez az eső, a sár, nehezen mozogtak az emberek és a gépek – hangsúlyozta Zuberecz Tibor, Békés megyei fővadász. – Az élőnyúl-befogás a sokéves átlagtól elmaradt, holott ez hozza a legtöbb bevételt. A legnagyobb felvevőpiac továbbra is Olaszország. A fácánok az enyhe időben nem csoportosultak a búvóhelyekre, hanem szétszóródtak a mezőn, így kisebb terítékek születtek. Kitért rá, hogy számos vadfajra, mint például fácánkakasra, őztarvadra, gím- és dámborjúra, február végéig lehet vadászni.
A fővadász szólt arról, az enyhe tél negatív hozadéka az is, hogy a kártevők nem fagytak el. A kullancsok nagyon aktívak lettek, hemzsegtek például a vadászkutyákon, a későbbiekben kullancsinvázióra is számítani lehet. A sok hideg esőt viszont nem úszták meg szárazon az utóbbi években nagy károkat okozó mezei pockok, állományuk lényegében összeomlott.
– A vadászatra jogosultakra adminisztrációs feladatok is vártak – mondta Zuberecz Tibor. – Február 15-éig kellett leadniuk a vadászati hatóságnak az éves vadgazdálkodási tervüket. El kell készíteniük ebben az évben az új vadgazdálkodási üzemtervüket is.
Forrás, Fotók: Beol.hu
Forrás: http://erdozugasmagazin.hu/2018/02/21/vadallomanyt-megviseli-valtozo-idojaras/