Magyarország is érintett abban az európai lisztériajárványban, amely több halálos áldozatot is követelt az elmúlt években.
Magyarországról származó gyorsfagyasztott zöldségtételekben is kimutatták a lisztéria baktériumát – erősítette meg az agrárszektor.hu-nak a Nébih. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzései és Járványvédelmi Központ (ECDC) értékelése szerint a járvány 2015-től 2018 márciusa között Ausztriában, Dániában, Finnországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban 32 megbetegedést, köztük hat halálesetet okozott.
A járványért elsősorban a gyorsfagyasztott csemegekukoricát okolják. A Listeria monocytogenes baktérium az élelmiszerekben gyakran előfordul, de megbetegedést csak nagyobb baktériumszám mellett és gyengébb immunrendszer esetén okoz (elsősorban a csecsemők, várandósok és idősek vannak kitéve a veszélynek). A lisztéria a hűtő hőmérsékletén is képes elszaporodni, ezért minden 5 napon túl hűtőszekrényben tárolt élelmiszer elfogyasztása kockázatos lehet. A fertőzésveszély megszüntethető, ha a gyorsfagyasztott zöldségeket hőkezelés után fogyasztják el.
A Magyarországot is érintő esetekben a kiszállított tételek közvetlenül lengyelországi feldolgozókhoz kerültek.
A Nébih az agrárszektor.hu-nak megerősítette, hogy az EFSA és az ECDC értékelésében szerepelnek Magyarországról származó, lisztériás termékek, de nem nyilatkozott az érintett hazai cég(ek)ről. A hivatal szerint viszont azt nem tudni, hogy a termékek hol szennyeződtek baktériummal. A Nébih tájékoztatása szerint a szóban forgó alapanyagok termelése és gyorsfagyasztása itt történt, de azokat több esetben külföldi cégek csomagolták. A Nébih a hazai konzerv- és hűtőipari vállalkozásoknál a közelmúltban célellenőrzéseket indított.
Forrás: HVG