Bár a szarvaskolbászban – a műfaj szabályai szerint – nyers hús van, semmivel nem veszélyesebb, mint a házisertésből készült termék. Sőt, sokkal biztonságosabb, mint az otthoni disznóvágás után készülő kolbász – állítja Kosztricz László, a vadhúsokból készült ételek egyik szakértője, készítője.
– Mennyire biztonságos a vadhús? Honnan szerzik be?
– Teljesen biztonságos. A húst, amiből a kolbász készül, Soponyán, a Vadextől vesszük. Nagyon jó minőséget garantálnak és természetesen minden húst állatorvos vizsgál meg.
– Jártunk Soponyán, be is mutattuk az üzemet.
– Aki járt ilyen helyen, az utána nem biztos, hogy nagy rajongója lesz a vadhúsnak. De a vadászembernek teljesen természetes, hogy a lőtt vadat ki kell zsigerelni, az pedig véres, olyan, amilyen. Ebben semmi rossz nincs. Egy civil, ha meglátja, ahogy a hűtőkamrákban lóg a vad, lehet, hogy elborzad. Pedig Soponyán nagyon tisztességesen, becsületesen dolgoznak, és nagyon jó minőséget produkálnak.
– Csak szarvast dolgoznak fel?
– A kolbászban igen. Ez a legbonyodalmasabb termékünk, hiszen a kolbász nyers, füstölt hús. A füstölésnél figyelünk arra, hogy minél hidegebb legyen a füst. Ehhez a termékünkhöz kizárólag a Soponyán vásárolt húst használjuk fel. Természetesen a többi termékünknél használt vadhús is bevizsgált, de az azokban lévő vad mindegyike hőkezelt. De a közhiedelemmel ellentétben amúgy sem veszélyes a vadhús. Például a trichinella megbetegedésre a mangalica fogékonyabb, mint a vaddisznó. A statisztikák szerint Magyarországon 8-10 ezer vaddisznóból egyetlen egy trichinellás, miközben a Bakonyban vagy a Pilisben egyáltalán nincs ilyen megbetegedés.
Tovább a teljes cikkre: http://magasles.reblog.hu/a-vadhus-meg-nyersen-is-biztonsagos