Hetente háromszor visznek takarmányt a fogyás mértékének megfelelően az etetőhelyekre, de az enyhe tél miatt lényegesen kevesebbre van szükség, mintha mindent hó borítana.
A Bakonyerdő Zrt. összesen közel 70 ezer hektár földrajzilag változatos és vadban gazdag vadászterületen gazdálkodik a Balaton északi partjától a Bakony hegyvonulatán keresztül a Kisalföld pereméig. A társaság által kezelt vadászterület több mint 60 százaléka erdős, ezért mintegy ezer hektáron vadföld-gazdálkodást folytatnak, amelynek egyik célja a vadállomány télre való felkészítése.
– Nagyvadfajaink számára a tél kiemelten fontos, hiszen a gyakran mostoha időjárási körülmények mellett a jövő generációt is nevelik méhükben. Ezért a felelősen gondolkodó vadgazdálkodók kiegészítő takarmányozással próbálják segíteni a vadakat. Lédús szálas és szemes abraktakarmány kijuttatása mellett a vadföldekre próbálják vonzani a vadat. Az idei tél még nem állította kihívás elé sem a vadakat, sem pedig a vadgazdálkodókat, jó kondícióban telelnek az állatok, és a kiegészítő takarmányt alig igénylik. Jöhet azonban még nagy hó és kemény hideg, ezért a magtári készletek arra várnak, hogy kijuttassuk őket – nyilatkozta Pölöskei Balázs, a Bakonyerdő Zrt. vadgazdálkodási osztályvezetője.
Elmondta még, hogy a vadállomány igényének megfelelően heti háromszor visznek takarmányt a fogyás mértékének megfelelően. Szemes abraktakarmányból, zömében kukoricából 500 tonnányit szereztek be. 400 tonna kukoricaszilázs, ezen kívül több száz bála lucerna és rétiszéna is van készleten, de ez a mostani jó időben egyáltalán nem fogy. Ebben az időszakban a vaddisznók az avar alatt keresik a csermakkot és ugyanezt kaparják a szarvasok is. Az enyhe idő miatt a rügyfakadás határán vannak a korai növények, zömében a bodza, a mogyoró, a vadföldekben a gabonafélék is sarjadnak, így találnak táplálékot az állatok. Másrészt, mivel nincs hideg, nem égetnek el annyi zsírt sem a jószágok, ezért kevésbé igénylik a takarmányt, ritkábban keresik fel az erdőgazdasági etetőhelyeket.
Forrás: Veol.hu