A Hajós Felsővágási Vadaskertben február 11-én, vasárnap délelőtt vaddisznóvadászat közben fordult végzetes tragédiába. Az ország különböző településeiről érkezett 12 vadász a Gemenci Erdő és Vadgazdálkodási Zrt. szervezésében, a Hajósi Erdészet területén, a vaddisznók részére kialakított, kerítéssel körbe vett Felsővágási Vadaskertben, tehát állami erdőben a szokásos eligazítást, felállítást követően kezdte meg a vadászatot, kezdi beszámolóját a Kalo Hírek.
A hajtók között vadászvizsga előtt álló vadász-jelöltek éppúgy voltak, mint a részvénytársaság alkalmazásában álló, Érsekcsanád Veránka-szigeten élő K. László. A 48 éves férfi hétköznapokon fogatosként és erdőmunkásként szolgálta az erdészetet. Az erdőben és vadhajtásban egyaránt jártas, mintegy 170 centiméter magas férfi a hajtók legszélén haladt, amikor a gyanú szerint a szegedi T. László eddig tisztázatlan körülmények között a golyós fegyveréből leadott lövéssel a fején eltalálta és azonnal meghalt.
A rendőrség szűkszavú közleményén túl és a különböző sajtóorgánumokban terjedő hírek, híresztelések tisztázása végett eredt a Kalo Hírek a tragikus eset nyomába, a vadászatot szervező, bajai székhelyű Gemenci Erdő és Vadgazdálkodási Zrt. illetékes osztályvezetőjét is megkeresték.
A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság nyomoz
Sipos Sándor erdőgazdálkodási és műszaki igazgató azt a tájékoztatást adta: egyes ügyekben a vezérigazgató kijelölése alapján valóban ő tartja a kapcsolatot a sajtóval, de a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság folyamatban lévő vizsgálata miatt a rendőrségi közleményben foglaltakon túl információt nem adhat.
Az osztályvezető a lap által előadott tényeket, adatokat nem erősítette meg, de nem is cáfolta.
Két órán át tartott a pánik Hajóson
A városban tegnap délelőtt járva megtudták: a hajósiak közül szinte mindenki tisztában van azzal, hogy a halálos balesettel járó vadászatot nem a helyi Hajósi Vadásztársaság, hanem ahogy ott mondják, „Gemenc” szervezte. Az összesen hét erdészettel, közte a Hajóson 10 ezer 408 hektár erdővel és vadasparkkal rendelkező Gemenci Erdő és Vadgazdálkodási Zrt. szinte fogalom a hajósiak egy része körében. Mint elhangzott, a vadászatot szervező részvénytársaság a vadászok szállásfoglalásával, étkeztetésükkel télen-nyáron komoly bevételhez juttatja a város több vállalkozását. Hajtóként is gyakran foglalkoztatnak hajósiakat, akik a 8-10 órás vadászat végén legkevesebb 6 ezer forintot kapnak. Akik rutinosabbak, vagy vadászvizsga előtt állnak, azok akár a 12 ezer forintot is megkereshetik egy nap.
Nem volt ez másként vasárnap sem, a hajtók mintegy fele Hajósról érkezett a vadaskerthez. A pánik akkor ütötte fel a fejét, amikor úgy fél 10 körül futótűzként terjedt a városban, hogy az egyik hajtót halálos lövés érte. Aki csak hallotta, azonnal hívta a rokonát, ismerősét. Mobil térerő probléma nem lehetett, hiszen a vadaskert a Pincefalu szélétől mintegy 2,5 kilométerre, a Jánoshalma felé vezető út mellett van. Ám volt olyan hajtó, akinek lemerült a telefonja. Ő csak bő két óra múlva adott életjelt és mondta el, mi is történt valójában. Ezekből a beszámolókból Hajóson többen össze tudják rakni az eseményeket.
A közvélemény a vadászatot vezető felelősségét is firtatja
Egybehangzó állítások szerint a vadasparkban évek óta jól bevált, meghatározott koreográfia szerint zajló vadászatot ezúttal nem helyi szakemberek, hanem a „gemenci főnök” irányította. A helyi vadászmesterek közül az egyik különösen tudta volna, hogyan nem szabad felállítani a vadászokat és a hajtókat, ugyanis a hajósi erdőben közeli hozzátartozóját veszítette el egy hasonlóan tragikus végkimenetelű vadászbalesetben.
Mint elhangzott, a 12 vadászból két csoportot szerveztek. A 6-6- puskás egy nyiladéknál egymástól távolabb helyezkedett el, de az egyébként szabályos, a hajtókkal párhozamos, velük semmiképpen nem szöget bezáró lővonal a felállításnak köszönhetően egyes vélemények szerint úgy alakult, hogy a hajtók közül a legszélső már lővonalgyanús helyen tartózkodott. A rutinosabb, képzettek hajtók közül többen felismerték a veszélyt, ezért a baj elkerülése érdekében kicsit lemaradva, a kockázatos szélek helyett középre húzódtak. Ha a vizsgálat szerint is igazuk volt, akkor nem feltétlenül a vak véletlenen múlt a hajtók legszélén elhelyezkedő K. László halála.
A „gurulatot kapott a lövedék” csak egyfajta népmesei fordulat?
A portálnak megszólaló egyik résztvevő szerint az állítás, miszerint a hajtót úgy érte halálos lövés, hogy a lövedék valamin gurulatot kapott, csak egyfajta utólagos magyarázkodás, népmesei fordulat.
Ugyan hogy és min tud a lövedék egy homokos talajú erdőben, tél lévén aljnövényzet nélkül, fás területen úgy gellert kapni, hogy az egy 170 centiméter magas embert éppen fejen találjon?
– tette fel a kérdést emberünk, válaszra nem várva.
Majd azzal folytatta: ha vaddisznóra lőnek, nyilvánvalóan lefelé céloznak, nem 170 centiméter magasságba. Az informátor arról nem kívánt nyilatkozni, hogy az M1 híradója szerint a halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás alá vont T. Zsolt vagy mások a vadászat előtt fogyasztottak-e szeszesitalt.
Azt viszont elmondta, ha hajósi szakemberek szerveznek ilyen vadászatot, kínosan ügyelnek arra, hogy ilyen ne forduljon elő.
Sajnos manapság egyre több a puskás ember. Puskás ember bárkiből lehet könnyen, de vadász csak akkor, ha etikus, fegyelmezett és elhivatott a természet iránt, ugyanis a vadászat nem az öldöklésről szól. A természet, a vadászat iránt elkötelezett, köztiszteletben álló hajósi polgár szerint a Felsővágási Vadasparkban folyó vadászat megítélése annak ellenére felemás a városban, hogy az bevételt jelent a helyi vállalkozásoknak. A legmarkánsabb vélemények szerint egy vadasparkban, tenyésztett vaddisznókra úgy lőni, hogy a vadat elém terelik, az nem vadászat, hanem „gyilkolászás.” Ilyet az ő szemében nem vadászok, csak puskás emberek csinálnak. A vadnak semmi esélye nincs, hiszen a kerítés egyben a menekülés korlátja.
A vadász azt sem rejtette véka alá: Hajós négy-öt évente egy-egy halálos vadászbalesetével kerül az országos híradások sodrába. Ez vagy azért lehet, mert sok a vadász, intenzív a vadásztatás, ezért nagyobb az esély a balesetre, vagy mert ezt valamiféle rendszerhiba generálja. Mindkettőt odafigyeléssel, a vadászati rendszabályok még fokozottabb betartásával és betartatásával lehet csökkenteni. Teljesen megszűntetni még ekkor sem, mert a fegyvertartás és használat veszélyes műfaj…
Elképesztő mennyire növekszik a harcolós, gyilkolászós puskás réteg. Ha ripsz ropsz tanfolyamokon beépített vizsgáztatással hatalmas pénzért hozzá lehet jutni a papírhoz, addig a balesetekkel együtt minden természetre vadászatra negatív esetek halmozódni fognak! Mikor az előadók is gyakorlatlan, tapasztalatlan ámde diplomás emberkék akkor mire lehet számítani!?.. Mikor már az előadó is deszantharcos terepfoltos ruhában jelenik meg az előadáson az valyon mire tanítja ill. mire nem tanítja a hallgatóságot!?.. Hagyjuk is az egészet, beképzelt törvény alkotóval nem érdemes és nem is lehet vitatkozni!..
Sajnos ,az előttem írt komment-tel egyet kell értenem.Vadászként,és állami területeken hajtóként is sokszor vettem részt hajtásban. Anomália, szabálytalanság akad bőven.Sajnos, az elüzletesedése eltörölte az “igazi” vadászat szépségeit,etikáját. Pedig a fiatal vadászok többsége kíváncsi a “régi szép” időkre. Tetszik,nem tetszik, a mi feladatunk a figyelmeztetés, a nevelés, és az ezt szolgáló közösségi terek ,alkalmak megteremtése. Szólni, figyelmeztetni,beszélgetni- tanítani! Nem új dolgok ezek.Nagy vadász íróink, de a maiak is (Békés Sándor, Farkas Dénes) , sokszor leírták.Vadászüdvözlettel:Lakatos Árpád