Gazdasági vagy egészségügyi szempontok felülírhátják-e a vadászetikát? – a kérdés egyáltalán nem akadémikus. Az egyre nagyobb vadkár és az afrikai sertéspestis terjedése eddig nem használt vadászati eszközök alkalmazásának lehetőségét veti fel. A vadászok – eddig – ellent tudtak állni.
A napokban Svájcban lángolt fel a vita: a vadászok alkalmazzanak drónokat a vaddisznók megfigyelésére és elejtésére. Aargau katon gazdálkodói vetették fel az ötletet, mivel egyre nagyobb problémát jelent számukra a növekvő vadállomány okozta vadkár. Míg tavaly egész évben 400 ezer franknyi (110 millió forint) kárt okoztak ebben az egyetlen kantonban a vaddisznók, addig idén már most elérte a félmillió frankot (137 millió forint) a kár értéke. Számításaik szerint az idei lesz minden idők legnagyobb károkozásának éve.
A helyi gazdák szövetségének vezetője, Rakf Bucher már elő is terjesztette ötletét a helyi parlamentnek és azt szeretné elérni, hogy a nyári, jogalkotási szünet előtt szülessen arról döntés. A drónok használatának indoklásában természetesen már az afrikai sertéspestis fenyegető közeledése is szerepel.
A vadászok – bár jelezték: értik a problémát – úgy tűnik, ellenállnak a technikai vívmányok alkalmazásának. A svájci vadászszövetség ügyvezető igazgatója, David Clavadetscher kijelentette: „Vadászetikai szempontból problémásnak látjuk a javaslatot. Vadászként el kell fogadnunk azt is, ha egy-egy alkalommal nem sikerül vadat ejteni.” Arra is felhívták a vadászok a figyelmet, hogy minden plusz technikai segítség nélkül is emelkedik a terítékre hozott vaddisznók száma.
Tovább a teljes cikkre: http://magasles.reblog.hu/hatekonysag-vagy-etikus-vadaszat