Nagy hatása van a klímaváltozásnak az őshonos fafajainkra. A téli jegesedés, a tavalyi áprilisi hóesés is megtizedelte a faállományt. Ezek a pár napig fennálló körülmények évtizedes nyomot hagyhatnak az erdőben. Elsősorban a fiatal bükkösök szenvedik meg a szélsőséges időjárást, de a fenyőerdők is pusztulnak. Az érintett állományok helyén őshonos fafajokkal újítják fel az erdőt, ez a munka idén tavasszal is folytatódik.
Dudás Béla, a Mátrafüredi Erdészet vezetője szerint a klímaváltozás a Bükk és a Mátra erdeire is hatással van. A többhektáros területeken okozott kárt a tavalyi havazás és az erős széllökések okozta. Egyes részeken erdőfelújítási kötelezettség is keletkezett. A klímaváltozás hatásait nem mindig érzékeljük közvetlenül, de abnormális jelenség az áprilisi 24-26 fok, csakúgy, mint a tavalyi mínusz öt fok és a többcentis hó. Az állományt mindkét szélsőséges időjárási körülmény megviseli, azonban a csapadék hektikus változása okozza a legtöbb kárt.
Dudás Bélának az a véleménye, hogy az erdők immunrendszerén kell javítani, ami az őshonos fajok megőrzésével és heterogén állományszerkezet kialakításával érhető el. A tölgyesek genetikai tartalékai jelentősek, az ebben rejlő lehetőségeket pedig, ha szükséges, ki kell használni. Ráadásul a probléma összetett, ugyanis az erdősítés azért is nehéz folyamat, mert munkaerőhiányban szenvednek az erdőgazdaságok, és a változó időjárás sem segíti a munkát.
Forrás: Híradó & http://www.nimrod.hu/hirek/jelentos-erdokart-okoz-a-klimavaltozas