Az enyhe téli időjárás vadgazdálkodásra gyakorolt hatásairól olvasható cikk a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportálon

A jászsági vadpopuláció fejlődését is befolyásolja az időjárás

Az enyhe tél nem csak a szánóföldi növénytermesztés, de még a vadgazdálkodás mindennapjait is befolyásolhatja. Eddig a tél ugyan kevésbé fázós, de a takarmány kijuttatásával talán még jobban megküzdenek a hivatásos vadászok. A vadpopuláció fejlődése érdekében azonban szükség van az etetők feltöltésére.

– A hideg valóban nem okozott gondot eddig munkatársainknak – mondta Bori István az alattyáni vadásztársaság elnöke – ugyanakkor talán még jobban oda kell figyelni a takarmány kijuttatására, hogy a nehezen megközelíthető etetőkig a munkagépeinkkel a lehető
legkisebb kárt tegyük a dűlőutakban, kemény fagyok idején nincs ilyen probléma.

– Nem szeretnénk emiatt vitákat a területen dolgozó gazdálkodókkal.

A társaság elnöke elmondta, hogy a vadtakarmányt a korábbi évekhez hasonló rendszerességgel kell kijuttatni, igaz, valamivel kevesebb fogy, mintha a hó borítaná a tájat.

A tapasztalat szerint enyhébb teleken, még ha magasabb agancsok is fejlődnek az őzbakokon, a tömegük ezzel nem arányosan növekszik.

– Tavaly, amikor heteken át keményen fagyott, az őzbakok agancsa ugyan nem növekedett magasra, de rendkívül tömör, és súlyos volt – tette hozzá Bori István.

– Egyértelmű, hogy a vadtakarmány felvétele befolyásolja az abban az évben „épített agancs” méretét. Márpedig ez kulcsfontosságú kérdés minden évben, amikor az őzbakvadászat megkezdődik. Ebből a szempontból inkább örülnénk annak, ha némi hó után egy kis fagy érkezne a térségbe az elkövetkező hetekben.

– Sok éves tapasztalat már, hogy amikor enyhe a tél, akkor magasabb őzbak agancsok fejlődnek, de a súlyuk kisebb – erősítette meg Wittrédi Péter a jászjákóhalmi vadásztársaság vadászmestere.

– Ilyenkor egyértelműen kevesebb vadtakarmány fogy a határban, hiszen az állatok az erdőben és a réteken is találnak maguknak táplálékot. Csakhogy az így talált magvak gyökerek tápértéke, nagy valószínűséggel, jóval kisebb az etetőkben felkínáltnál.

– Mindenesetre a rendszeres etetést nem szabad elhagyni annak érdekében, hogy a vadpopuláció szépen fejlődjön. A gondot ebben kizárólag az jelentheti, hogy ha az időjárási körülmények a felázott talaj miatt csak nagy nehézségek árán tudjuk megközelíteni a
vadetetőket.

Egyelőre nincs sok pocok

A hideg elmaradása eredményezheti azt is, hogy elszaporodnak a mezei rágcsálófélék. Ez pedig a ragadozók egyedszámának növekedésével – ragadozó madarak és kutyafélék megjelenésével egyaránt – is együtt járhat.

Ennek jeleit azonban egyelőre még nem tapasztalják a vadásztársaságok. A tavaszi hónapok közeledtével azonban egyre inkább figyelni kell a természet változásaira.

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük