Mezei nyúl – Erdőzúgás magazin

Legfontosabb emlős apróvadunk a mezei nyúl, aki nem véletlenül a leggyakoribb is, hiszen mint menekülő- és zsákmányállat, bizony fent kell tartani a létszámot a mezőkön, erdőszéleken, ezért olyan szapora, mint – egy nyúl.

Az amúgy magányosan élő mezei nyulak udvarlási időszakát bagzásnak hívja a szakirodalom, és bizony ilyenkor a hím nyulak, azaz a bakok jellegzetes bakugrásokkal, hosszú kergetőzésekkel próbálják a nőstényeket jobb belátásra bírni, ami nem egyszerű, a naptárt is figyelniük kell közben – ha ez szokásuk lenne – mert a bakoknak decembertől szeptemberig, míg a nőstényeknek egy hónappal később, januártól szeptemberig van kedvük ehhez. Ezen ugrások közben „bokrétájuk” is segítheti őket, de ez esetben nem virágcsokorra kell gondolni, hanem így hívják a nyulak farkát, ami az egymást közötti kommunikációban is használnak.

Képtalálat a következőre: „mezei nyúl”

A vemhesség a mezei nyulaknál rendkívül érdekes: 41 napig hasas egy mezei nyúl hölgy, viszont az ellés 38. napon történik meg.

Ez a jelenség a kettős vemhesség – szép nevén szuperfötáció – ugyanis a vemhes nyúl még a fialás előtt 3-4 nappal újra párzik, ez indítja be a következő peteleválást, amiknek a megtermékenyítését nyálkahártyájában az előző (38 nappal ezelőtti) párzás óta tárolt spermiumok végzik el. Azaz, a következő alom fejlődése a méhben 3-4 nappal előbb megindul az épp aktuális ellés előtt, és ráadásul az aktuálisan „aktív” bak csak beindítja a peteleválást, az apa az előző hím lesz. Átlagosan 2-3 fejlett, már szőrös és nyitott szemű kisnyúl születik és van, hogy már 3 hónaposan ivarérettek. Egy évben akár 3-4-szer is elhet, és, ha minden kedvező számára, akkor akár 8-12 évet is megélhet… Hát ez a magyarázata, hogy ilyen eredményesek a nyulak a „reprodukcióban”.

Képtalálat a következőre: „mezei nyúl”

Szükségük is van erre, hisz – mint fentebb említettem – vadásznak rá többen is: ragadozó madarak, róka, sakál, vadmacska, nyest is előszeretettel „kergetőzik” vele, amit azért nem könnyít meg a nyúl, hiszen jellegzetes cikk-cakk ugrásokkal igyekszik megzavarni a ragadozókat. Mivel azért a futás ezen módját egy nyúl sem választja szívesen, így két módon is próbálja megelőzni: egyrészt mikor a biztonságot jelentő bokros/gazos pihenőhelyére vonul, sokszor a saját nyomán visszafut, majd többméteres oldalugrással foglalja el a vackát, így az őt esetlegesen szagminta alapján követő ragadozó „zsákutcába” kerülhet.

 

mezei nyúl
Mezei nyúl menekülés közben

 

Mezei nyúl
Mezei nyúl pihenés és kényelmes mozgás közben
Mezei nyúl
Mezei nyúl csontváza

A másik egyszerű, de védelmet adó stratégiája, hogy inkább alkonyatkor és este aktív, így kevésbé szúrják ki a nyúlhúsra pályázók. Általában ilyenkor indul enni is, ami a vegetáriánus elvük ellenére is igen változatos: pázsitfüvek, mezei növények (pl. cickafark, pásztortáska, útifű, pitypang, herefélék), bokrok levelei, télen fa- és bokor kéregre is ráfanyalodnak (a gyümölcsösökben és faiskolákban komoly károkat okozva), és persze terített asztal számukra a különböző tavaszi zendülő vetések is, legyen akár lucerna, akár – természetesen – répaföld. Szükségük is van a lédús étekre, mert szinte nem is isznak, a folyadékot a táplálékukból veszik főként magukhoz.

Képtalálat a következőre: „mezei nyúl”

Érdekes az is, hogy a nyulaknak dupla metszőfoguk van: a két metszőfoguk nem egymás mellett, hanem egymás mögött helyezkedik el, ráadásul a fogzománcuk a belső oldalon vékonyabb, így ez jobban kopik – ezért éles mindig a metszőfoguk, amik amúgy – rágcsálókra jellemző módon – állandóan növekszenek az élete során és az evés közben folyamatosan kopik (a táplálkozás tehát duplán fontos a számukra).

Képtalálat a következőre: „mezei nyúl foga”

Az üregi nyúltól könnyen megkülönböztethető a jellegzetesen hosszú füléről, valamint sárgás-barnás-szürkés terepszínéről.

Vadászati idénye: október 1. – december 31.

Szerző: Jóba Kati – vadgazdamérnök, állatgondozó – Budakeszi Vadaspark

Fotók: Internet

One comment

  1. Néhány megjegyzés a leírtakhoz.
    A kergetőzés futkározás gyakran csoportosan történik, aztán különválnak a párok. Olykor persze akár két bak is vetélkedik egy nőstényért. Ha tehát együtt látunk kergetőzni akár 6-8 nyulat, nem jelenti azt, hogy egy nőstényt 5-7 bak próbál ‘elkapni’!
    A párok ‘verekszenek’ is, vagyis boxolnak. Ennek az a jelentősége, hogy a nőstény meg tudja itélni a kan erejét, elég erős-e?
    Nagyon félrevezető dolog azt kiemelni, h a bak egy hónappal előbb aktív ivarilag, Ez a hereműködés hosszabb idjű felkészülése miatt van, és hasonló a fácán esetében is. A nyár közepére fokozatopsan leáll a hereműködés (az ondósejtképzés is. A tél végén – kora tavasszal született kis kanoknál a nyárra már működik a here, a később születőknél viszont csak a tél folyamán történik ez. A petfészekben a tüszőérés szintén szünetel, kb. augusztus és december eleje/közepe között.
    A kettős vemhességnél valóban az elfogadott vélemény szerint az előző párzásból maradt spermiumok termékenyítenek, de ettől eltérő véleményt is olvastam. Azt hangsúlyozni kell, h a teljes vemhességi idő 41-42 nap, ebből tud megspórolni a nőstény 3-4 napot. Egyébként az üregi nyúlénál ez 10-12 nappal hosszabb. Így a mezei nyúlfiak túlhordva, “fészehagyó”-ként jönnek a világra, szemben az üregi nyúl “fészeklakó” fiókáival! Ez a +30% többlet tehát nem a testnagyságbeli eltéréssel van összefüggésben! Ha a vemhes nőstény az ellés előtt pár nappal párzik, a levált petesejtek az adott méhszarv/ak végénél kénytelenek várakozni az ellésig. A magzatburok (placenta) ugyanis olyan szorosan kapcsolódik a héhfalhoz (a ragadozők és a főemlősök esetében is így van), hogy akorai embriók (hólagcsíra v blasztula fázis) tőle nem tudnak lejjebb kerülni. Az ellés után pár nappal fognak majd letelepedni a már burokkal rendelkező embriók. Mivel a nyulféléknek a hüvelynél kiindulóan középen sövénnyel elválasztva ún. kettős méhe van, az adott oldali petefészekből származó enbrió/k/ abban a méhszarvban fog beágyazódni. Azon fajoknál amelyeknél nincs így kettéválasztva a méh ürege (ikervemhes patások, pl. őzsuta v vaddisznó koca), az emriók/mahzatok eloszlanak a méhben, akár a másik méhszarvba is kerülhet egyik-másik.
    Fontos még: mindkét nyúlfaj esetében a nőstény csak naponta egyszer szoptat, alkonyat tájékán. A mezei anya ilyenkor felkeresi a kicsit/kicsiket, bár azok ha nem egymás mellett lapulnak, odajönnek a ‘büfé’-hez!
    A futással, meneküléssel kapcsolatban éedemes még tudni: a mezei nyúl talpán különleges, modjuk a lucfenyőre emlékeztetően elágazó!!! szőrök vannak. Ennek köszönhetően lába a jégen is jól tapad! Ha ragadozó (róka, kutya) üldözi, képes hirtelen fordulásr, amit az üldőző szákázása követ, miáltal a nyúl egérutat nyer!
    A kettős metszőfog kapcsán hangsúlyozni kell: ez csak a felső – az állközötti csontban lévő metsőfogakra vonatkozik. Az alsó, állkapcsi metszőfogból csak egy pár van.
    Jó szórakozást, szép napokat kívánok!
    Prof. Sugár László

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük